• بنیاد مرکزی زائر امام رضا (ع)

   بمنظور مدیریت و نظارت بر احداث ، بهره برداری و ساماندهی سفر زائرین کم برخودار بنیادی مردم نهاد توسط خیرین ولایت مدار و علاقه مند تشکیل گردید تا با هدف فراهم نمودن فضا و شرایط مناسب ، زمینه تشرف و زیارت با معرفت بیشتر و آسان را برای این گروه فراهم نماید.

   اهداف اصلی تشکیل این بنیاد مردم نهاد را می توان مواردی همچون :

   · توجه به همه نیازهای زائرین در امر زیارت کامل از مبدا تا مبدا از طریق پیش بینی سازوکارهای اجرایی مناسب (به ویژه در حوزه مسائل فرهنگی و معنوی)

   · فراهم شدن بستر مناسب برای مشارکت واقعی و همه جانبه خیرین و خبرگان

   · استواری و قوام راهبرد ها و سیاست های طرح در دوره های مختلف زمانی و عدم تاثیر پذیری ناشی از تغییرات مسئولین

   · استفاده حداکثری از ظرفیت های معنوی موجود  به منظور تداوم بخشی اهداف طرح

   · استقلال یافتن طرح به گونه ای که بتواند پروسه های مورد نظر خود را تا هر زمان که لازم است انجام بدهد

   · ایجادرقابت مثبت بین خیرین سراسر کشور برای فراهم نمودن تسهیلات اقامتی جهت استفاده اقشار کم درآمد منطقه خود

   · ایجاد انضباط جهت تهیه و تنظیم و پیگیری درخواست ها

   · قبول تولیت ، وصایت و نظارت در موقوفات واقفان و خیرین مرتبط با اهداف بنیاد عنوان نمود

   این بنیاد که در راس آن نماینده معزز ولی فقیه در استان حضرت آیت ا... علم الهدی قرار دارد با همراهی مدیران همچون قائم مقام آستان قدس رضوی ، شهردار مشهد ، معاون استاندار و خیرین در شهر مقدس مشهد شکل گرفت و به تبع آن بنیاد زائر امام رضا (علیه السلام) سایر استان ها نیز یکی پس از دیگری و با مسئولیت نماینده معزز ولی فقیه استان ها ، برخی از استانداران ، شهرداران و خیرین هر استان تشکیل گردید که در حال حاضر 25 بنیاد استانی تشکیل و در حال انجام اقدامات اجرایی در سطح کشور می باشند .


    

   **پیامبر اکرم (صلوات ا... علیه ) : پاره تن من در خراسان دفن خواهد شد، هیچ گرفتار و گنه‏کاری او را زیارت نکند جز این که خداوند گرفتاری او را برطرف سازد و گناهانش را ببخشاید. عیون اخبار الرضا، ج‏2، ص‏257

   در گذشته زائرین کم برخوردار در واحد های اقامتی فرسوده و غیر مجاز سکنی می گزیدند که به مرور زمان و با حذف و نوسازی و احداث اماکن جدید و تمایل سازندگان به احداث واحد های متوسط به بالا موجب گردیده تا زائرین کم برخوردار روز به روز از حلقه زیارت دورتر شده و در فواصل دورتری از بارگاه منور رضوی و حتی در پارک ها و کمپ ها سکنی گزینند که خود باعث حضور کمتر آنها در حرم مطهر گردید.

   در این وضع نیاز به پیش بینی و زمینه سازی برای ایجاد واحدهای اقامتی ارزان قیمت بیش از پیش احساس می شد. لذا با توجه به ضرورت موضوع و توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر فراهم نمودن بستر لازم جهت آسایش و رفاه زائران شهرداری مشهد و شورای اسلامی شهر در اقدامی جهادی بنای فعالیت خود را بر این امر استوار نموده تا مشارکت ویژه ای در این مهم بنمایند که خود جای بسی تشکر و قدردانی است چرا که من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق. در همین راستا و به جهت تامین زیر ساخت های اولیه از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر مجوز واگذاری مشوق های ویژه ای برای احداث زائرسراهای ارزان قیمت از قبیل: زمین ، تخفیف عوارض پروانه ، افزایش زیر بنای مفید داده شد تا گام موثری در کاهش هزینه های اولیه و افزایش سرانه بهره برداری و تسهیل و تشویق جمعیت خیرین و آرزومندان خدمت به زائران رضوی برداشته شود .

    35 موقعیت در سطح شهر مشهد جانمایی گردید که منطقه ثامن با 20 پروژه اولین سطح طرح و برنامه ریزی در این امر بود . به صورت کلی پروژه های زائرسرای ارزان قیمت را می توان به دو دسته پیشتاز و استانی تقسیم نمود .

   در فاز اول که با نام پیشتاز مطرح می باشد در منطقه ثامن 8 پروژه برای ایجاد 3500 تخت برنامه ریزی و با فاصله های بسیار نزدیک با حرم مطهر آغاز به احداث نمودند که پروژه های فدک ، محبان امیر المومنین ، بهزیستی ، استان خوزستان ، فجر ، امام صادق ، ولایت ، مهررضا را شامل می شود . از میان این پروژه ها پروژه زائرسرای فدک در دی ماه سال 94 به مرحله بهره برداری رسیده و در حال حاضر به خدمت رسانی به زائرین مشغول می باشد . امید است که در سال جاری سه پروژه فجر ، محبان امیرالمومنین و ولایت نیز به بهره برداری رسیده و خدمت رسانی به زائرین را آغاز نمایند . در مجموع می توان عنوان کرد که این هشت پروژه با مساحتی بالغ بر 9400 متر مربع عرصه و در زیر بنایی به مساحت تقریبی 65500 متر مربع احداث خواهند گردید .

   در فاز دوم که عنوان استانی برای آن برگزیده شده است 27 پروژه برنامه ریزی و آغاز به پیگیری امور جاری خود نموده اند . از میان این 27 پروژه 12 پروژه در منطقه ثامن قرار دارند که یا در حال انجام عملیات اجرایی بوده و یا در حال افزایش سطح عرصه و طی مراحل قانونی و شروع عملیات اجرایی پروژه خود می باشند . در مجموع این 12 پروژه در مساحتی بالغ بر 9500 متر مربع عرصه و در زیر بنایی به مساحت تقریبی 59هزار مربع احداث خواهند گردید .

   تعداد بازدید :1335
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,467,947
  تعداد بازدید امروز : 68
  تعداد بازدید دیروز : 342
  آخرین به روزرسانی : 16:37  1399/02/30
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.