• تاریخچه ، اهداف ، راهبردها

   در سال 1371 و به استناد تبصره 5 ماده 11 قانون زمین شهری و طبق اساسنامه مصوب هیات وزیران مقرر گردید شرکتهای پیمانکاری، عمرانی و ساختمانی مسکن سازان در تمامی استانهای کشور تاسیس گردد. پس ازآن با توجه به ضرورت هایی که در خصوص اجرای طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) احساس می گردید، مقرر شد اقدامی بین بخشی با مشارکت وزارت مسکن و شهرسازی، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد صورت پذیرد.

   پس از این تصمیم وزیر وقت مسکن و شهرسازی مرحوم مهندس کازرونی با ارسال نامه ای در این خصوص تصمیم وزارت مسکن و شهرسازی، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد را برای تاسیس شرکتی به منظور نوسازی و بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) به استحضار مقام معظم رهبری رساند و از محضر معظم له کسب تکلیف نمود. ایشان نیز با این اقدام موافقت فرموده و آن را به جا و موجب ثواب و اجر الهی برای اقدام کننده آن دانستند.

    

   اهداف و راهبردها:  

   مشهد مقدس به عنوان یکی از قطب های فرهنگی جهان اسلام و به سبب وجود بارگاه منور حضرت رضا (علیه السلام) همواره مورد عنایت و توجه شیعیان بوده است. وجود پتانسیل بالای توریست مذهبی در این شهر، روز به روز بر جمعیت ساکن و متحرک آن افزوده است.

   از سوی دیگر بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) تا قبل از شروع طرح نوسازی و بهسازی، به دلیل فرسودگی بیش از حد تاکنون از ساختار کالبدی و عملکرد متناسب با نیازهای موجود و رو به افزون شهری برخوردار نبوده و لذا این شرایط به گونه ای پیش رفته است که فاقد حداقل ظرفیت ها برای دستیابی به اهداف اولیه فرهنگی-مذهبی بوده و گاه حفظ کرامت انسانها در چنین بافتهایی به حداقل می رسیده و رشد و تربیت در این فضاها با موانع جدی محیطی روبرو می شده است.

   ساخت و سازهای جدید، نه تنها افزایش نقش و اهمیت مجموعه حرم مطهر را در نظام شهری هدف محوری خود قرار داده، بلکه با تحول کیفی در بافت موجود و با به کاربردن بهینه اصول معماری معاصر از فشارهای گوناگون مرکز شهر کاسته و در صدد دست یابی به تعادلی پایدار در این محدوده می باشد.

   طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) با هدف اصلی تعدیل فشار و کنترل تراکم فزاینده در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) شکل گرفته است. لذا نسبت به ارائه ی طرحی جامع و عقلایی به منظور ساخت و سازهای کالبدی آراسته و ترسیم سیمای شهری مطلوب و جذاب، به ویژه ایجاد فضایی معاصر برای انجام مراسم زیارت مبادرت ورزیده است که در عین حال بازتاب یادمان های ذهنی و تاریخی زیارت و در عین حال شایسته ی شان و منزلت بارگاه حضرت رضا (علیه السلام) می باشد.

   بر این اساس اصول و مبانی اهداف و راهبردهای طرح بهسازی و نوسازی به شرح ذیل تدقیق شده اند:

        برجسته کردن نقش فرهنگی-مذهبی حرم مطهر حضرت رضا (علیه السلام) به مثابه یکی از قطبهای جهان اسلام

   تثبیت و تبیین جایگاه مجموعه ی حرم مطهر حضرت رضا (علیه السلام) در سه مقیاس بین المللی، ملی و محلی

   تاکید بر اهمیت و ارزش بی مانند مجموعه زیارتی حرم مطهر حضرت رضا (علیه السلام)در نظام شهری مشهد

   برقراری ارتباط سازمان یافته میان مجموعه ی زیارتی حرم مطهر و بافت شهری مشهد.

   ایجاد فضایی معاصر برای برگزاری مراسم زیارت.

   ایجاد یک مجموعه ی ممتاز شهری در تعادل فضایی با مجموعه حرم مطهر حضرت رضا (علیه السلام)با کیفیت ممتاز و ارزش های طراحی شهری

   سازمان دهی و سامان دهی جدید حوزه شهری مورد نظر به منظور تامین نیازهای خدماتی-رفاهی زائران (به ویژه زائران کم درآمد) ، مسافران و شهروندان تا پایان قرن 1400 (ه.ش) و تعیین چشم انداز تحولات مجموعه زیارتی و حوزه شهری اطراف آن.

   ایجاد اشتیاق در مردم و ساکنان برای همراهی با تحولات نوسازی و بهسازی.

   تعداد بازدید :1212
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,467,938
  تعداد بازدید امروز : 59
  تعداد بازدید دیروز : 342
  آخرین به روزرسانی : 16:37  1399/02/30
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.